Історія української анімації — складна й непостійна. Вона щоразу обривалася там, де починався зліт. Переживаючи падіння за падінням, у темряві складних обставин та несприятливих умов, здавалося, анімація, як культурний феномен, програє та в Україні більше ніколи не реанімується.
Але вона вижила і продовжила свій розвиток. Її не зупинили війни, перевороти, революції, геноциди. Наша анімація якнайкраще уособлює Україну — вона незламна, вільна, смілива та горда. А ще різноманітна, чутлива, оригінальна та свідома.
Останніми роками українська анімація набрала шалених обертів, незважаючи на те, що фактично відродилася з попелу знищеного спадку, а сучасні аніматори довели: наша анімація, автентична та смілива, гідна бути на одному рівні з міжнародною. Єдиною її проблемою залишається недостатнє державне фінансування, як результат незначної зацікавленості та поширеності серед самих українців.
Саме тому ми приготували для вас добірку найцікавіших українських анімаційних проєктів (від короткометражних фільмів до серіалів) останніх років, аби довести, що сучасна українська анімація — унікальна та перспективна — точно вартує вашої уваги.
НЕПОТРІБНІ РЕЧІ
За мотивами оповідання Роберта Шеклі «Лавка старовинних чудасій»
Режисер: Дмитро Лісенбарт
Фільм розповідає історію робота на ім’я Роб. Одного разу він гуляв по місту і на вітрині «Крамниці непотрібних речей» побачив немолодого чоловіка, що сидів в кріслі і… був виставлений на продаж. Чоловіка звали Роберт, а Робу так хотілося мати друга, що він оформив покупку. Робот і людина стали жити разом.
З людиною Роб вперше зрозумів, що таке щастя. Проте тривало воно недовго. Одного чудового дня життя людини обірвав нещасний випадок…
Анімація здобула декілька престижних нагород, зокрема перемогла в категорії Best Animated Film на Prague Film Awards.
ВІКТОР_РОБОТ
Режисер: Анатолій Лавренишин
У далекому майбутньому штучна зірка забезпечує енергією невідомі планети, що знаходяться навколо неї. Несподівано вона припиняє свою роботу. Єдиним порятунком ситуації є дідусь малятка Вікі, який був творцем цього творіння. Щоправда, останній несподівано зникає, тому юна героїня з новим другом-роботом вирушає на його пошуки.
Героїв стрічки озвучили зіркові українські актори Римма Зюбіна, Віктор Жданов, Василь Мазур, Богдан Бенюк, Анатолій Хостікоєв і Марія Аглоткова. Також глядачі почують хітові саундтреки у виконанні Dakh Daughters, Антона Слєпакова («Вагоновожаті»), Мар’яни Головко та Марка Галаневича («ДахаБраха»).
Фільм здобув численні нагороди та отримав всезагальне позитивне сприйняття.
Подивитися можна на 1+1 video, Sweet.TV, KyivstarTV та Megogo.
НЕЛОГІЧНИЙ ДОРОСЛИЙ СВІТ
Режисерка: Ірина Гаркавець
Телесеріал про дитинство та дорослішання.
Головний герой анімації — Алекс, страждає на аутизм. У ході неминучого дорослішання він поступово відкриває себе та відчайдушно намагається зрозуміти інших. Проте він не єдиний, хто бореться зі справді химерним світом дорослих та його абсурдними правилами.
Цим проектом я хочу повернути в життя підлітків нормальність і звичайну рутину. Таку буденність, коли найбільшою проблемою є взаємодія з однолітками, а не смертоносні російські ракети. Я хочу повернути дитинство, хоча б на екрані.
Зараз серіал знаходиться на стадії препродакшену. Слідкувати за його авторкою можна на її сторінці в X (Twitter).
ОСТАННІЙ КОЗАК
Режисер: Дмитро Лісенбарт
Він не має імені. Але всі кличуть його Останнім козаком. Відколи він потрапив у часову
петлю, все змінилося. Щоб виконати місію, він має перемогти зло. Цього разу він теж
переможе. Не буває інакше. Та насамперед йому потрібно вибратися з цієї чортової петлі.
“Це фантастичне кіно про ідею козацтва, про козака як героя, як самурая, як ковбоя. Головний меседж історії полягає в тому, що кожен може бути козаком — і дитина, і бабуся, і дідусь. Бо це — стан твоєї душі”, – зазначив режисер.
На якій стадії знаходиться проєкт — наразі невідомо. Найімовірніше, шукає фінансування.
YOYO. ІГРАШКА, ЯКА СТАЛА ЗБРОЄЮ
Режисери: Сестри Фельдман
У світі, де люди довіряють технологіям більше, ніж собі, кожен — суперпродуктивний, але мертвий всередині. За винятком Йойо — єдиної людини на Землі, яка все ще може бути креативною, веселою і по-справжньому заводити друзів.
Надія Овдун, продюсерка: “Під час вторгнення на вулицях Львова, Дніпра, Києва та Одеси з’явилися зображення ляльок-мотанок. У графіті [на якому спеціалізуються режисерки], персонажі мають розповісти історію за дуже короткий час, вони мають бути впізнаваними та чіпляти”.
Другий сезон, орієнтований на підлітків, молодь та дорослих, досліджуватиме свободу волі, силу кохання та боротьбу між штучним інтелектом і людською незалежністю.
А перший сезон серіалу можна безкоштовно переглянути на українському сервісі Takflix.
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!